Yardım

GENEL BİLGİLER

Blogumu nasıl görüntülerim?

Blogunuzu doğrudan blog adresinizi (ör: blogadı.blogcu.com) yazarak ya da panelinizden "Blogumu Görüntüle" butonuna tıklayarak görüntüleyebilirsiniz.

Blogumu arama motorlarına nasıl tanıtırım?

Blog adresiniz arama motorları kayıtlarına belirli aralıklarla alınmaktadır. Blog adresinize arama motorlarında hangi kelimeler yazılarak ziyaret edildiğini görmek için; blog yönetim panelinize giriniz ve "İstatistikler" menüsüne tıklayınız. gelen pencerede istatistik grafiğinin altında  “arama" başlıklı tablolara göz atın. Burada gördüğünüz kelimeler blog sitenizi ziyaret eden kişilerin arama motorlarına yazdığı kelimelerdir.

Blogunuzu arama motorlarına eklemek için herhangi bir işlem yapmanıza gerek yoktur. Belirli aralıklarla arama motorlarının robotları sitelere gelip, otomatik olarak blogları kendi sistemlerine eklemektedir.

İndireceğiniz programların bulunduğu sitelerin Blogcu ile dolaylı veya dolaysız hiçbir ilişkisi yoktur. Dolayısı ile indirilen program ile ilgili olarak Blogcu hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

ÜYELİK

Aktivasyon mesajı gelmedi. Ne yapmalıyım?

Blogunuzu kullanmaya başlamanız için aksivasyon maili gelmesine gerek yoktur. Üyeliğinizi oluşturduğunuz andan itibaren kullanıcı adı ve şifrenizi yazarak dilediğiniz zaman giriş yapıp blogunuzu kullanmaya başlayabilrsiniz.

Blog hesabımı kapatabilir miyim?

Blog hesabınızın tamamen silinmesi için info@blogcu.com adresinize e-posta ile bildirmeniz gerekmekle beraber, yönetim panelinizden şablonunuzu sildiğinizde blog içeriğinizin görüntülenmesini tamemen engellemiş olursunuz.

Blog adımı değiştirebilir miyim?

Blog adları, adres çubuğunda alt alanadı (subdomain) olarak kullanıldığı için, şu an için  blog adını değiştiremezsiniz; fakat en yakın zamanda blog adı değiştirme sistemimizi yayına alacak ve sizlere bilgi vereceğiz.

Kullanıcı adımı değiştirebilir miyim?

Kullanıcı adınızı şu an için değiştirememekle beraber, yeni bir kullanıcı adı ve farklı bir e-posta adresi ile yeni bloglar açabilirsiniz.

Blogcu’ ya kayıtlı olduğum e-posta adresimi değiştirebilir miyim?

Şu an için e-posta adresinizi değiştirmek istediğinizde info@blogcu.com adresinden bize asıl kayıtlı olduğunuz e-posta adresinizi ve istediğiniz yeni adresinizi mail yoluyla iletmeniz gerekiyor ancak en yakın zamanda Kullanıcı Ayarları kısmında e-postanızı kendi kendinize değiştirebileceğiniz bir alan oluşturulacak.

Üye oldum, blogumu düzenlemek için ne yapmalıyım?

Blogcu anasayfasında, sağ üst köşedeki "giriş" butonuna tıklayarak giriş yapınız. Giriş yaptıktan sonra sol tarafta yönetim panelinizi göreceksiniz. Buradan blogunuzla ilgili tüm düzenlemeleri yapabilirsiniz.

Üye olamıyorum. Neden?

Üyelik işlemleri sırasında kullanıcı adı alırken Türkçe harf ve noktalama işaretleri (ü,ö,.,_,-,vb.)  kullanmayınız; kullanıcı adının başına "www." uzantısını eklemeyiniz. Eğer almak istediğiniz kullanıcı adı başka bir üyemiz tarafından kullanılıyorsa, sistem bu konuda size "Bu kullanıcı adı uygun değil" uyarısı verecektir. O zaman, alternatif adlar deneyebilirsiniz.

Hesabıma yeni blog ekleyebilir miyim?

Şu an için aynı hesap altından yeni blog ekleme sistemimiz bulunmamaktadır.

Şifremi nasıl değiştirebilirim?

Şifrenizi, Yönetim Paneli’nizdeki “Ayarlar” butonuna geldiğinizde görünen “Kullanıcı Ayarları” yazılı butona tıklayarak önünüze gelen yeni sayfadaki “Şifre Ayarları” bölümünden değiştirebilirsiniz.

Şifremi unuttum, yeni şifre nasıl alabilirim?

Giriş yaptığınız sayfadaki “şifremi unuttum” bağlantısından, kullanıcı adınızı ve üye olurken kullandığınız e-posta adresinizi yazıp, “Gönder” düğmesine basınız. Size şifrenizi değiştirebileceğiniz bir e-posta gönderilecektir.

YÖNETİM PANELİ

PANELİM

BLOG YÖNETİM PANELİ

Birden fazla blogum varsa bloglarımı nasıl görüntülerim?

Aynı kullanıcı adı altında açtığınız tüm bloglarınız blogunuzun altında listelenir. Yönetim panelindeki fonksiyonlar seçili olan blogunuz için geçerli olacaktır.

İçerik Düzenleme nedir?

İçerik Düzenleme, blogunuza eklemiş olduğunuz  içerikleri düzenlemenizi,  sağlayan fonksiyonları içerir.

İÇERİK EKLEME

Nasıl yazı eklerim?

a- Yazı Ekleme:

Panelde İçerik Ekle başlığının altındaki kalem işaretli butona tıkladığınızda önünüze yazı editörü açılır. Yazınızı dilediğiniz gibi oluşturabilir, eklediğiniz resimlerle süsleyebilirsiniz. Başlık koymayı, kategori seçimi yapmayı ve etiket girmeyi unutmamalısınız.

Nasıl video eklerim?

  b- Video Ekleme:

Bu alanda, eklemek istediğiniz videonun linkini yapıştırarak blogunuza video ekleyebilirsiniz.

Nasıl resim eklerim?

c- Fotoğraf Ekleme:

Fotoğraf makinesi işaretli butona tıkladığınızda açılan editörde “Resim Seç” yazılı butona tıklayarak bilgisayarınızdan dilediğiniz resmi yükleyebilirsiniz.

Yazıma nasıl resim eklerim?

Yazı editöründe “resim ekle” ve “resim yükle” seçeneklerini kullanarak yazılarınıza resim ekleyebilirsiniz.

“Resim Ekle” seçeneğinde yer alan URL alanına yüklemek istediğiniz resimin linkini yazmanız yeterlidir. Bu alanda resminiz için alt yazı girebilir, resmi yazınıza uygun bir şekilde hizalayabilirsiniz.

“Resim Yükle” seçeneğinde ise,  “Dosya Seç” butonuna tıklayarak bilgisayarınızdan istediğiniz resimi yazınıza ekleyebilirsiniz.

Bloguma nasıl kategori eklerim?

Yönetim Panelinizde  bulunan “Kategorilerim” başlıklı butona tıkladığınızda, açılan sayfada “Yeni kategori oluştur” yazılı butona tıklayarak blogunuza kategori ekleyebilirsiniz. Ayrıca blogunuza resim, yazı veya video eklerken kategori seçimi yapmanızı isteyen alandaki oka tıkladığınızda, önceden yaratmış olduğunuz kategori listesinin üstünde “Yeni kategori ekle” yazılı butona tıklayarak da blogunuza yeni kategoriler oluşturabilirsiniz.

Yazı / resim / videolarımı kategorilerime nasıl ekleyebilirim?

Herhangi bir içerik girerken ekleme alanından “kategorilerim” seçeneğinden içeriğinizi kategorilerinize ekleyebilirsiniz. Daha önce blogunuzda yayınladığınız içeriği kategorilere eklemek için yönetim panelinizdeki “İçerik Düzenle” yazılı butona tıklayarak önünüze gelen listede içeriklerinizin yanındaki “Düzenle” butonuna tıklayarak önünüze açılan sayfadan kategori seçimi yapabilirsiniz.

Hazırladığım içeriğin belirleyeceğim bir tarihte yayına girmesini nasıl sağlarım?

Şu an için böyle bir özelliğimiz bulunmamakla birlikte, en yakın zamanda bu işlemi gerçekleştirebileceksiniz.

İçeriklerimi nasıl düzenleyip silebilirim?

Yönetim panelinden “İçerik Düzenle” kısmına tıkladığınızda  karşınıza çıkan listede içeriklerinizin her birinin yanında “Düzenle” ve “Sil” butonları göreceksiniz. Bu bölümden istediğiniz işlemleri gerçekleştirebilirsiniz.

İçeriğimi kimin göreceğine karar verebilir miyim?

Şu an için böyle bir sistemimiz bulunamaktadır.

BLOG TASARIM

Şablon Ayarları nedir?

Şablon Ayarları seçeneğinden, şablonunuzu düzenleyebilir, yeni şablon seçebilirsiniz.

Şablonum ne işe yarar? Nasıl değiştirebilirim?

Şablonlar, blogunuzun görüntüsünü belirleyen hazır tasarımlardır. Üye olurken seçtiğiniz şablonu daha sonra tekrar değiştirebilirsiniz.

Yeni bir şablon seçmek için, yönetim panelinizdeki Şablon başlığının altındaki “Şablon Seç”  seçeneğinden girerek Blogcu’ya özel hazır şablonlardan dilediğinizi kullanabilirsiniz. Veya “Şablon Düzenle” bölümünden kendinize özel tasarımınızın kodlarını girerek yepyeni bir şablon oluşturabilirsiniz. Bu konuda Blogcuyardim blogumuzda bulunan http://blogcuyardim.blogcu.com/gelistiriciler-icin-blogcu-temalarina-ozel-etiketler/12848352içeriğine göz atarak şablon oluştururken size yardımcı olacak etiketleri bulabilirsiniz.

Varolan şablonumu nasıl düzenlerim?

Blogunuzda kendinize özel değişiklikler yapmak istiyorsanız, şablonunuzu düzenlemeniz gerekir.
Varolan şablonunuzu düzenlemek için, yönetim panelinizdeki Şablon Ayarları seçeneğinden "Şablon düzenle (HTML)” seçeneğine tıkladığınızda karşınıza şablonunuzun HTML kodları gelecektir. Bu kısımda dilediğiniz değişiklikleri ya da eklemek istediğiniz ögeleri HTML kodları olarak girmelisiniz. 
Eğer yaptığınız işlemden eminseniz, "Kaydet"  butonuna tıklamanız gerekmektedir.  

UYARI: Şablon düzenleme kısmının HTML bilgisi gerektirdiğini unutmayınız. 

Varolan şablonumu nasıl kaydedebilirim?

En yakın zamanda bir şablon yedekleme ve eski şablonunuzu dilediğiniz gibi kaydedebilme sistemimiz açılacaktır.

Şablonumda değişiklikler yapmak istiyorum; eski şablonumu da kaybetmek istemiyorum. Ne yapabilirim?

Şu an için böyle bir sistemimiz bulunmamaktadır. En yakın zamanda eski şablonunuzu kaydetmenize yarayan sistemimiz açılacaktır.

Şablonumu değiştirdim ancak eski şablonumu yeniden kullanmak istiyorum. Ne yapabilirim?

Şu an için bu işlem mümkün değildir ancka en yakın zamanda bunu mümkün kılan sistemimiz aktif hale getirilecektir.

Yorumları nasıl onaylarım?

Blogunuza gelen yorumları onaylamak artık daha kolayYönetim paneli alanında “Yorumlar” yazılı bölüme tıkladığınızda bekleyen yorumları yönetim panelinizden onaylayabilir ve aktif yorumlarınızı görüntüleyebilirsiniz.

İstatistiklerim ne anlatıyor?

Ziyaretçi Sayısı:Blogunuzu kaç kişinin ziyaret ettiğini gösterir.

Sayfa Gösterimi:Sayfalarınızın kaç kez tıklandığını belirtir.

Aramalar:Blogunuza arama motorlarından hangi anahtar kelimeler ile ulaşıldığını gösterir.

BLOG AYARLARI

Anasayfamdaki son yazıların sayısını nasıl değiştirebilirim?

Yönetim panelinizdeki Blog Ayarları bölümünden anasayfa içerik limiti bölümüne istediğiniz sayıyı girerek yazı sayınızı belirleyebilirsiniz.

Blog içeriğimin başkaları tarafından görüntülenmesini istemiyorum. Ne yapabilirim?

Şu an için içeriklerinizin görüntülenmesini engelleyen bir sistemimiz bulunmamaktadır. En yakın zamanda bu sisteme tekrar erişebilecek ve bu konuda bilgilendirileceksiniz.

Blogumun başlığını nasıl değiştirebilirim?

Yönetim panelinizdeki “Blog Ayarları” menüsüne girerek, blog başlığınızı değiştirebilirsiniz.

DUVARIM VE GÜNDEM

Duvarım nedir?

Duvarın amacı, blog içeriklerinin yayılım ortamını genişletmektir. Duvar  alanınızda takip ettiğiniz blogların yayınlamış oldukları içerikleri anlık olarak görebilirsiniz.

Gündem nedir?

Bu bölümde güncel ve popüler içerikleri görüntüleyebilirsiniz.

PROFİL

Avatar nedir? Nasıl eklerim?

Avatar, sizi temsil eden küçük bir fotoğraf ya da imajdır. Profilinize avatar yerleştirmek isteğinize bağlıdır. Avatar yüklemek isterseniz, Yönetim Paneli’nizden Kullanıcı ayarlarına girerek sol üst köşede yer alan logonun altındaki Avatar Değiştir butonuna tıklayıp avatarınızı yükleyebilirsiniz.

Hangi boyutlarda avatar yükleyebilirim?

Avatar yüklerken, dosya boyutunun 2 MB’tan fazla olmamalıdır. Dosya formatlarınız jpg, gif ve png olduğu takdirde imaj boyutları otomatik olarak Blogcu’ya uygun hale getirilecektir.

Avatarımda hareketli (animated) gif kullanabilir miyim?

Şu an için animated gif kullanımı yoktur ancak en yakın zamanda tekrar animated gife uygun hale getirilecektir.

GÜVENLİK VE GİZLİLİK

GÜVENLİK

Blogumun güvenliğini nasıl sağlarım?

Bloglar bazen kötü niyetli kişiler tarafından ele geçirilebilmektedir. Bunu engellemek için yapmanız gerekenler:
 

• Bilgisayarınızda sık sık virüs taraması yapmalı, anti-virüs programınızı belirli aralıklarla güncellemeli, MSN ya da mail yoluyla tanımadığınız kişilerden gelen dosyaları açmamalısınız.

• Şifrelerinizi, harf ve rakamlardan oluşacak şekilde, tahmin edilmesi zor kombinasyonlardan oluşturmalısınız. Doğum tarihi, isim ve doğum tarihi, sıralı harf ya da rakamlar, tuttuğunuz takımın ismi gibi tahmin edilebilir şifreler, kolaylıkla ele geçirilebilir.

• Mail sağlayıcınız dışında (yahoo, hotmail, gmail, vb), kurumsal olmayan kişisel sitelere veya bloglara ya da güvenmediğiniz alanlara, e-posta adresinizi ve şifrenizi kesinlikle girmemelisiniz.

• Ortak bilgisayar kullanıyorsanız (işyeri veya internet cafe), Blogcu panele giriş yaptıktan sonra panelin sol alt bölümünde bulunan "Çık" bağlantısına tıklamadan çıkmamalısınız. Tarayıcıyı kapatmak yerine bu yöntemi kullanmak, daha sonra aynı bilgisayarı kullanarak Blogcu'ya giriş yapacak kişinin sizin yönetim sayfanıza erişmesini engelleyecektir.

• Blogcu hesabınıza sadece ve sadece http://www.blogcu.com ana sayfasından giriniz. Başka bir adresi kullanmayınız.

Bu uyarılarımızı dikkate aldığınız sürece herhangi bir sorun yaşanmayacaktır.

Bloguma başka birinin girdiğini düşünüyorum ne yapmalıyım?

Blogunuza başka birinin girdiğini (şifrenizin değiştirilmesi, blogunuza sizin haricinde yazı yazılması) düşünüyorsanız öncelikle info@blogcu.com adresinden bize bildirimde bulunabilirsiniz. Böylelikle, blogunuzun temizlenerek size geri verilmesi için gerekli çalışmaları yapabiliriz. Hem güvenliğiniz, hem de blogunuzu size geri verebilmemiz için yapmanız gerekenler şunlardır:

• Bu kişinin yazdığı yazıları silmeden olduğu gibi bırakınız.

• Blogunuzu ele geçiren kişi, size bir e-posta göndermiş ise, gelen mesajın kaynak bilgilerini bize bildiriniz. Böylelikle, kişiye ulaşmamız ve eğer Blogcu kullanıcısı ise sistemden çıkarmamız kolaylaşır.

• Bloglara korsan girişler genellikle, e-posta şifrelerinin ele geçirilmesi yoluyla sağlanmıştır. E-posta hesabınızın şifresini güvensiz bir alana girmediğinizden ve şifrenizi kimsenin bilmediğinden eminseniz, bilgisayarınızda virüs olma ihtimali yüksektir. Acilen bilgisayarınızda bir virüs taraması yapınız. Bilgisayarınızda virüs bulunduğu sürece, aynı sorunları yaşamaya devam etmeniz söz konusu.

• Bize bildiriminizi yaparken blogcu.com üzerinde kullandığınız bütün blog hesap adlarını bildiriniz.

GİZLİLİK

Blogcu’ya kayıt olurken kullandığım kişisel bilgilerim üçüncü şahısların eline geçer mi?

Genel bir ilke olarak, kullanıcıların kişisel bilgileri tarafımızca üçüncü şahıslara veya kuruluşlara verilmemektedir. Örneğin, bize güvenerek vermiş olduğunuz isim, soy isim, kişisel zevkler, e-mail adresleriniz gibi bilgiler başka firmalara satılmamaktadır. Ancak, kullanıcılardan kişisel bilgilerin istendiği sistemimizin bazı bölümlerinde, bu bilgilerin nerelerde ve ne amaçlar ile kullanılacağı açıkça belirtilmiştir.

Kişisel web sayfanızda, blogunuzda, chat odalarında, forumlarda verdiğiniz kişisel bilgiler, üçüncü şahıs ve kuruluşlar tarafından kullanılabilmektedir. Bu gibi durumlarda, kişisel bilgilerinizi vermek tamamıyla gönüllü olarak yaptığınız bir davranış olur ve Blogcu hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Kullanıcılarımızın kişisel hakları, bizim için de kendileri için oldukları kadar önemlidir. Ancak, varolan yasalar çerçevesinde, kanun sağlayıcı devlet organları yasadışı içerik tespit edip, bizden kullanıcı bilgilerini istediği takdirde, gerekli kişisel bilgiler, tarafımızca uygun görüldüğü sürece kanun sağlayıcı devlet organlarına ve adalete teslim edilebilir.

Blogumun trafiğini arttırmak için neler yapabilirim?

• Sitenizi devamlı güncel tutun.
Google güncelliğe önem veriyor. Düzenli olarak güncellenen bir içerik Google arama sonuçlarında yükselmenizi sağlayarak trafiğinizi arttıracaktır. Onun için blogunuzu aktif olarak kullanmanız önemlidir.
• Güncel konuları blogunuza ekleyin.
Güncel konular, Google'da çok arandığı için, arama sonuçlarından gelen ziyaretçi sayınız artacak, Adsense reklamlarına tıklanma olasılığı da yükselecektir.
• Bloglar ile link değişimi yapın
Aynı konularda yazan bloglar arasındaki link değişimi blogunuzun pagerank’ini arttırır ve buna bağlı olarak Google’dan gelen ziyaretçi sayısı da artar. Blogcu’daki diğer blogcular ile karşılıklı arkadaş olarak link değişimini kolaylıkla yapabilirsiniz.

• Özgün içerik yayınlayın. Sürekli başka sitelerdeki içerikleri blogunuza aynen kopyalayarak almanız bir süre sonra trafiğinizi düşürecektir. Herhangi bir konuda kendi cümlelerinizle yazdığınız özgün bir yazı, arama motorları tarafından kaliteli içerik olarak algılanacaktır.

GOOGLE ADSENSE

Google Adsense Nedir?

Google Adsense, blog ve site yayıncılarının, içerikleriyle ilgili Google reklamlarını sayfalarında göstererek, para kazanmalarını sağlayan en hızlı ve kolay yoldur. AdSense, sayfalarınızın içeriğini otomatik olarak tarar. Bu sayede, hedef kitlenize yönelik ve blogunuzun içeriği ile ilgili reklamları sunar; reklamlar o kadar iyi eşleştirilir ki okuyucularınız onları gerçekten yararlı bulurlar. Google reklamları, ziyaretçilerinizin blogunuzda aradıkları konulara ve ilgi alanlarına uygun olduğu için, hem içerik sayfalarınızı zenginleştirir hem de blogunuzdan para kazanmanızı sağlar. Evet, blogunuza yazı yazarak para kazanmak hiç de zor değil. Bir blogunuz yoksa bile, alması hem çok kolay hem de ücretsiz. Şimdi kayıt olun, blogunuzdan para kazanın!

Neden Adsense Reklamları ?

• Google Adsense programı, Türkiye'deki site ve blog sahipleri açısından internetten para kazanmanın en kolay ve güvenli yoludur.

• Eğer düzenli yüksek trafiğe sahip bir blogunuz varsa, mutlaka sayfalarınıza Adsense kodlarını yerleştirin. Bu sayede, blogunuz, internet başında olmasanız bile 24 saat size para kazandırmaya devam edecektir.

• Blogunuzu yeni kurduysanız ve çok fazla trafiğiniz yoksa, diğer işlerde olduğu gibi Adsense'den de dikkate değer bir para kazanabilmek için biraz emek harcamanız lazım. Zaman içinde Adsense reklamlarından para kazanmanızı asıl sağlayacak olan blogunuzun içeriğidir.

• Kaliteli, özgün, bilgilendirici ve düzenli olarak güncellenen bir içerik hem Google gibi arama motorlarında yükselmenizi sağlayarak trafiğinizi arttıracak hem de ziyaretçilerin reklamlara tıklamasını sağlayacaktır.

Google Adsense Program Politikaları

Google Adsense reklamlarını yayınlamadan önce Program Politikaları ile ilgili ayrıntılı bilgiye aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz.

https://www.google.com/adsense/support/bin/answer.py?answer=48182&sourceid=aso&subid=ww-ww-et-asui&medium=link&sourceid=asos&subid=ww-ww-et-resource_box&medium=link

Bloguma Google Adsense reklamı almak için ne yapmalıyım?

Google Adsense'e başvuru yapmalısınız. Bu aşamada sizden istenen bilgileri eksiksiz doldurmalısınız. E-posta adresinizi doğru olarak yazmaya özen gösterin. E-postanıza gelecek onay linkini tıkladığınızda blogunuz kullanıma hazırdır.

• E-posta adresinizi doğruladıktan sonra bir kaç gün içinde Google Adsense’den olumlu veya olumsuz yanıt gelecektir.

• AdSense başvurunuz Google tarafından onaylanana kadar, blogunuza ticari reklamlar yerine test reklamları gelecektir. Bu süre içinde Google AdSense robotları blogunuzu tarayarak sizin için uygun reklamları belirleyecektir.

• Adsense reklam programına kabul edildiğinize dair onay e-posta adresinize ulaştığında artık siz de blogunuzda reklam yayınlamaya başlayabilirsiniz.

Blogum var ama Adsense hesabım yok. Bloguma Adsense reklamı alabilmek için ne yapmalıyım?

Google Adsense sitesinden hesap açıp, blogunuza reklam alabilirsiniz.

Google Reklamlarının Tıklanmasını Nasıl Sağlayabilirim?

Sorunuzun cevabına aşağıdaki linklerden ulaşabilirsiniz.

https://www.google.com/adsense/support/bin/answer.py?answer=17955 
https://www.google.com/adsense/support/bin/answer.py?answer=17957&ctx=sibling

Adsense hesabım ile ilgili değişiklikleri nasıl yaparım?

Kaydolduktan sonra hesap ayrıntılarını değiştirmek için Google Adsense sitesine gitmeniz ve oradan hesabınızda oturum açmanız gerekmektedir. 
Google Adsense sayfasınahttps://www.google.com/adsense/login/tr/?hl=tr adresinden ulaşabilirsiniz.

Arkadaşların Burada !
Arkadaşların Burada !